صفحه اصلی > اخبار >  اخبار نفت خزر 
اخبار > حوزه شمال همپاي جنوب جزو اولويت هاي توسعه اي شركت ملي نفت است


ارسال به دوست نسخه چاپي

دکتر دهقان معاون مديرعامل شركت ملي نفت در امور توسعه و مهندسي
حوزه شمال همپاي جنوب جزو اولويت هاي توسعه اي شركت ملي نفت است
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر، دكتر دهقان معاون مديرعامل شركت ملي نفت ايران در امور مهندسي و توسعه در نشست راهبردي شركت نفت خزر با حضور اعضاي هيئت مديره و مديران نفت خزر در محل اين شركت برگزار شد گفت با توجه به اكتشاف نفت در درياي خزر حوزه شمال همپاي جنوب جزو اولويت هاي توسعه اي شركت ملي نفت ایران خواهد بود.

بر اساس این گزارش، دكتر دهقان بعد از استماع گزارش دكتر اصولي مديرعامل شركت نفت خزر اظهار داشتند مقام عالی وزارت نفت هم با کلیات این مسائل موافق هستند چرا كه اعتقاد دارند خزر یک جایگاه نفتي ویژه و استراتژیک براي كشور است.

وی در ادامه تصریح نمود بحث انرژي در خزر پيش از اين صرفاً اقتصادی نبود ولی به مرور زمان و با فعاليت هاي شركت نفت خزر و اكتشاف نفت در اين حوزه براي مسئولين اقتصادی شد و در واقع امروز شرایط خزر آمیخته است با سیاست خارجی و امنیت ملی كه این پارامترها باید با هم در نظر گرفته شود.

ايشان اظهار داشتند در واقع با توجه به راحتی اکتشاف و سهل الوصول بودن انتقال و فرآورش نفت در جنوب كشور، سرمايه گذاران بيشتر به اين منطقه جذب شده اند، ولی بنده امروز عرض می کنم خزر هم جزو اولویت هاي اصلي شركت ملي نفت ايران است و با توجه به كشف نفت توسط دلاورمردان متخصص سكوي ايران اميركبير متعلق به شركت نفت خزر، حوزه شمال همپاي جنوب جزو اولويت هاي توسعه اي شركت ملي نفت ایران خواهد بود.

دكتر دهقان در ادامه خاطر نشان کرد: باید با توجه به شرایط عملیات در آب های عمیق فعالیت های توسعه ای و تولیدی در حوزه خزر انجام شود و نیاز است که با تلاش مدیران ارشد شرکت نفت خزر کماکان مذاکره با شرکت های خارجی و متخصص در آب های عمیق ادامه یابد. وی با اشاره به جذابیت بیشتر سرمایه گذاران نفتی در جنوب کشور افزودند: باید تلاش شود با همراهي اعضاي هيئت مديره شركت ملي نفت ایران برنامه ريزي لازم براي سرمایه گذاری اولیه جهت شتاب دهی به بهره برداری از منابع هیدروکربنی در این منطقه ژئوپوليتيك صورت پذيرد.

ايشان در ادامه اظهار داشتند، با توجه به مطالعات بزرگترين مؤسسات بين المللي انرژي، دوره طلایی نفت در دنیا حداکثر سی سال دیگر خواهد بود و پيش بينی ها نشان مي دهد در سي سال آينده نقش نفت در سبد انرژي كشورهاي جهان کاهش و نقش انرژی های تجديدپذیر در سبد انرژي جهان افزایش پیدا می کند که یکی از دلایل آن ملاحظات زیست محیطی است، به همین خاطر اعتقاد دارم همکاران ما در وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران باید به این موضوع توجه کنند و در این راستا با توجه به پیشرفت تکنولوژی در كشور و توانمندی هاي پيمانكاران و شركت هاي داخلي بحث اکتشاف، انتقال و فرآورش توسعه صنعت نفت در جنوب و شمال كشور باید در این بازه زماني سي سال آينده با جديت دنبال شود.

دكتر دهقان معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران اظهار داشت هم خزر و هم کل منابع کشور بسیار حائز اهمیت هستند و با مطالعاتی که انجام داديم نرخ تولید نفت ما به جاي چهار ميليون بشكه در روز بايد هفت میلیون بشکه باشد.

ايشان در ادامه افزودند، تحریم یک چیز فرعی است ولی ما باید نگاهمان را به موضوع توسعه در صنعت نفت عوض کنیم و با استفاده از توانمندی هاي داخلي به توليد هفت میلیون بشکه در روز برسیم.

دكتر دهقان معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت گفت بنده خيلي خوشحال هستم که دکتر اصولی با توجه به شناخت و تسلط بسیار خوب در مدیریت عالي شركت نفت خزر فعاليت دارند و با اظهار امیدواری تأکید نمودند باید به خزر بیش از پیش از نظر اقتصادی توجه شود و جزو اولویت ها قرار گیرد و در اين خصوص برنامه توسعه پایدار در نظر گرفته شود و باید از تجربيات و دانش و سرمایه های شرکت نفت خزر بيش از پيش استفاده شود و در شرایط کنونی بنده از تمام پیشنهادها در این حوزه استقبال می کنم.

 

 

١١:٥٢ - شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧ / کد خبر: ١٤٥٦ / تعداد بازدید: 542
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: